Меню
· Начало
· АРХИВИТЕ_СА_ЖИВИ
· Топ_50
· Рубрики
София – проблемът, за който никой не говори! До кога!?!
анализиT_H_A написа
Задавали ли сте си въпроса: „Кой е най-големия проблем на България?“. Вероятно сте го правили и отговорите са страшно много – бедност, мръсотия, безработица, беззаконие и т.н., но има един проблем, който буквално като бомба със закъснител назрява под краката ни и много упорито никой не желае да говори за него. Той обаче е факт и рано или късно балона ще се спука, но тогава ще бъде късно за адекватна реакция и обратния процес ще бъде дълъг и труден. Този проблем е безконтролното нарастване на София.

Проблемите с боклука, задръстванията, хаоса, който цари в столицата, са само част от индикаторите, които трябва да ни подскажат, че пределът е минат отдавна и трябва да се направи нещо. За щастие България не е първата страна с подобен проблем в световен мащаб и има от кого да се поучим, ако желаем, разбира се! Бразилия, Нигерия, Мексико, все страни, които изпитаха този проблем и техния печален опит, може да бъде предупреждение за тези, на които това им предстои. Нека вземем за пример Бразилия. След като Рио де Жанейро буквално „преля“ и се появиха над 500 БЕДНЯШКИ КВАРТАЛА на правителството му се наложи да създаде изкуствено нов админитративен център, който да се превърне в нова столица, с надеждата, че като измести администрацията, това ще привлече инвеститорите, предприемачите и ще пренасочи потока от хора търсещи препитание от Рио към новата столица град Бразилия. Този отчаян опит вече почва да жъне първите си успехи, но с толкова бавно темпо, че ще са нужни десетилетия преди положението да се нормализира. И ако Бразилия е огромна страна със слабо развита икономика, за мащабите си, разбира се, то защо допуснахме да се случи това в България? Тази година бюлетината за кметските избори в София ще бъде разпечатана в близо 1,5 милиона копия. Това означава, че в столицата има близо 1,5 милона, легално пребиваващи, пълнолетни граждани с постоянно местожителство София. До тук добре, но като прибавим към тях около 500 000 деца и младежи до 18 годишна възраст и към тях още поне 400 000 – 500 000 дущи, които имат временно гражданство или просто пребивават в София без адресна регистрация, това означава близо 2,5 милиона души реално живеят в столицата ни. При близо 7,5 милиона население, това е 1/3 от цялото население на страната и продължава прогресивно да нараства. Всичко това на фона на данните от останалата част от страната изглежда, меко казано, плашещо! В страната има около 240 града и близо 5000 села. Трите най-големи града на страната след София са Пловдив, Варна и Бургас и колкото и парадоксално да звучи в тях живеят заедно около 1 милион жители, т.е. София е 5 пъти по-голяма от всеки един от тези 3 града по отделно. Тук изникват 3 основни въпроса:
1.Как се стигна до тук?
2.Кой е виновен?
3.Какво да предприемем, за да предотвратим катасрофата?

Отново ще трябва да обвиним държавата и как да не го направим, като това е факт. За последните 17 години населението в столицата се е увеличило малко над 100%. Това обаче не е проблем, който може да се реши от кмета на София или общинския съвет, а единствено от правителството, защото това не е локален, а национален проблем. Защо основна част от промишлеността и администрацията на големите инвеститори и предприемачи в България се съсредоточи в София? Така се наложи по две причини. Първо, защото българската бюрокрация е толкова тромава, че ако не си близо до нея, т.е. в София, е много трудно да развиваш бизнес в тази страна. Вторият и може би най-голям проблем е, че незнайно защо всички най-качествени български ВУЗ-ове са на територията на София. Световната практика е напълно противоположна. Вузовете са равномерно разпръснати и то най-често в по-малките и спокойни градчета. Вузовете са локализирани в така наречените „Кампуси“, които включват самият университет, пансиона към него и всички други сгради, които спомагат учебния процес и допринасят за по-лесния живот на студентите. Тези кампуси са в покрайнините на града и са обособени така, че всичко в тях да бъде в полза на студента. Тук обаче всичко е локализирано в София. Това от една страна кара инвеститорите да се позиционират в столицата, за да ползват квалифицираните кадри, а от друга страна студентите са принудени да останат в столицата, защото в провинцията нямат реализация. До кога може да продължи това!?! Докато Перник и Ихтиман станат квартали на на София? За да не се стигне до случаите в Бразилия, Мексико или Нигерия трябва да се предприемат адекватни превантивни мерки. Тук не говорим за въвеждане на гражданство, а за развитие на провинцията, така че да могат да се привлекат младите хора, да им се предоставят условия на работа, такива, каквито те получават в София. Това не е препоръчително, а наложително, защото скоро София ще достигне 3 милиона, при население на страната по-малко от 7 милиона, т.е. близо 50% , а това вече е световен парадокс, защото България не е Андора, Лихтенщайн или Люксембург. Териоторията ни е 111 000 квадратни километра и те се простират извън териотията на Софийското поле, Витоша и Люлин!

Автор:
T_H_A
Публикувано на 28-10-2007 @ 00:00:00 EEST от badmin
 
В тази рубрика
· търси в рубрика: анализи
· търсене в статии от: badmin


най-четената статия в: анализи:
ПЪРВОТО ЕБАНЕ

рейтинг на статия
средна оценка: 4.5
Гласове: 16


отдели само 1 секундичка и гласувай за статията:

отлично
мнооо добре
добреее
Regular
лошооооо

опции

 разпечатай статията разпечатай статията

коментарите са си собственост на тоя дето ги поства. ние не носим никаква, ама никаква отговорност за съдържанието им.

анонимниците не могат да тургат коментари. аре да се регистрираш, а?