Меню
· Начало
· АРХИВИТЕ_СА_ЖИВИ
· Топ_50
· Рубрики
Човекът, морето и машините в стихотворението
анализиchoda_boy написа
Тъй като на пазара се чувства остра липса от качествени помагала по литература за кандидат-гимназисти и кандидат- студенти, в няколко последователни статии ще се помъча да анализирам някои от ключовите автори в съвременното писателско изкуство. Материалите не претендират за космическо отличие, още по- малко пък за изчерпателност, но съдържат интересни гледни точки и спорни моменти.
ЧОДА БОЙ, д. ф. н. (доктор на фаталните науки).

В края на 20-ти век в литературния живот на България се утвърждава нов стил, който преосмисля фолклорните мотиви, за да изрази чрез тях стремежите на младото демократично общество - това е тъй нареченият поп- фолк.

Поп- фолкът се дели на софт и хард. Вторият клон на новия стил се отличава с тематично многообразие, не се свени да разкрие и най- дребната подробност от делника, празника, душата и тялото на постмодерния българин.
Сред класиците в хардфолка се отличават Радо Шишарката и Тошко Тодоров например, но не бива да забравяме и по-нови представители като Амет.

Някъде по средата в хронологичен, но не и в качествен аспект, се намира творчеството на братя Кулинови. В производенията на талантливите поети се забелязва склонност към естетиката на масите (онези дървените, с карираните мушамички) - обект на творчески интерес стават тирбушонът, шкембето, оцетът, салатата и безспорната еманация на свободния човешки дух - летящото кебапче.
Мотивът за пътуването се появява и в едно от най-популярните стихотворения на братята - "Боцмане" (известно също като "Боц-маане")

Лирическият герой и главен персонаж в творбата на Кулинови е човек, за разлика от Аметовия в "Гъци-гъци" например.
Хуманистично ориентираният "аз" отправя въздействен призив към своите братя по оръжие "към морето". Именно около този зов се оформя и основният конфликт на творбата - между лирическият герой и героят боцман, който символизира принципното неодобрение на световния ред към желанията на личността по близост с гаджетата, джетовете и калканите.
Срещу нечестивата боцманска сила се изправят човек, машина и море, звяр и природа, земя и небо и други митологични обекти.

Стихотворението е изградено изключително чрез императивни форми. Отличава се глаголът "дай", който символизира силните стремежи на лирическия персонаж. Човекът в произведението на Кулинови е властна натура, в неговия образ може да се открие идеята на Ницше за Свръхчовека, преодолял световния ред, на чийто връх седи злият Боцман.

Но homo sapiens-ът не е сам в своята битка - с него са техническите постижения, прогресът, който се материализира чрез образите на БМВ-то (очевидно кабриолет) и джета. Последните са силен коз в житейския белот на човека - те са оправдано средство към целта, с което пък се асоциира с идеите на Макиавели; те са наказание за световните маргинални представители - "гаджéтата", които от своя страна не разполагат с достатъчно силна воля и качества, за да се борят с Боцмана - те биват опръскани за тази си слабост.
В съюзът на човека и машината при Кулинови ясно се вижда поетическото цитиране на Вапцаров, но всъщност ницшеанското начало е много по-изявено.

Морето, освен като крайна цел и върховно щастие, се показва и като обиталище на странни природни създания - гореспоменатите "гаджéта", които вече придобиват положителен оттенък, вездесъщия Боцман, паламуди, миди, калкани, скариди. Всички тези герои са обречени на духовно поражение от новия Свръхчовек., въоръжен с кларинети, тромпети и други бибитки.
Ключов за разбирането цялостната концепция на стихотворението е рефренът:

"Хайде тръгвай време е да отиваш на море,
под зелените смокини - гаджета по монокини.
Боцмане, нека ми е зле!"

Чрез синекдохата "зелени смокини" читателят е въведен в лирическия рай, който символно е приравнен с морската шир. Става ясна духовната и физическа голота на маргиналните героини, както и на Боцмана.
Кулминацията на творческото вдъхновение бива отбелязана чрез призива: "Боцмане, нека ми е зле!" Лирическият герой заговорва от първо лице, което маркира съкровеност на чувствата. В изповедния вик се отличава приемането на антагонистичната роля в света, но в името на собственото щастие. Злите сили са окончателно победени.

Много изследователи отбелязват и ролята на затворените пространства, както и на паричните средства в произведенията на Кулинови, ала в настоящето съчинение те ще изпаднат извън критическия взор.

Чрез своето цялостно творчество братята заемат важно място в развитието на поп фолка, както и на туризма по родното Черноморие. Това прави Кулинови национално богатство, което всички ние трябва да опазим.

Публикувано на 05-05-2007 @ 00:00:00 EEST от pink_devil
 
В тази рубрика
· търси в рубрика: анализи
· търсене в статии от: pink_devil


най-четената статия в: анализи:
ПЪРВОТО ЕБАНЕ

рейтинг на статия
средна оценка: 4.09
Гласове: 22


отдели само 1 секундичка и гласувай за статията:

отлично
мнооо добре
добреее
Regular
лошооооо

опции

 разпечатай статията разпечатай статията

коментарите са си собственост на тоя дето ги поства. ние не носим никаква, ама никаква отговорност за съдържанието им.

анонимниците не могат да тургат коментари. аре да се регистрираш, а?